Antik Kentler

antik kent

Alanya ve civarında bulunan kalıntılar  Roma döneminden milattan önce 7. yüzyıla kadar çok çeşitli yapı ve taşlarla günümüze kadar orjinalliğini koruyarak gelmiştir. Çok sayıdaki yazıt kentte yapılan yarışlar ve yapılar ile ilgili bilgi vermektedir.

Alanya yöresinde kalıntıların yanında gerek sahil şeridinde gerekse yayla yörelerindeki önemli tepel­erde sayısız tarihi şehirler ( Antik Kentler ) vardır.  Minimum 10 KM ile maksimum 50 KM arası merkeze uzaklığıyla Alanya’nın dört bir yanı buram buram tarih kokmaktadır.

 


Laertes Antik Kenti

leartes antik kenti

Laertes Antik Kenti’nde Roma dönemine ait yapılar bulunmuştur; gözetleme kuleleri ve  Zeus ve Sezar adına yapılmış tapınaklar ve nekropol gibi yapılar sayılabilir. şehir Milattan Sonra 1. Yüzyıldan 3. Yüzyıla kadar en parlak sürecini yaşamıştır.

Kazılar sırasında bulunan ve Alanya Müzesi’nde sergilenen bir askere ait diploma, geçmişteki yaş fakat ışık tutacak niteliktedir. 138 yıllarına ilişkin Hz.İsa’dan sonra  Pamfilya Valisi’nin isminin geçtiği  belgede Suriyeli bir asker 25 senelik şerefli hizmetlerinden sonra terhis edilmekte ve kendisine Roma yurttaşlığı ile Pamfilya’lı bir kadınla evlenme hakkı verilmektedir. Laertes Antik Kent’te bulunan diğer bir belge, Alanya Müzesinde sergilenmekte olan (Romalı bir askere ilişkin olan mezuniyet) ismindeki belgesidir, Laertes Antik Kenti’nin askeri yönüne ışık tutacak özelliktedir. Kalıntılar Roma Dönemine ait olduğu düşünülmektedir.


İotape Antik Şehri

iotape antik kenti

Antalya il sınırları Alanya ilçesi yakınlarındaki antik şehir. Bölge halkı arasında Aytap olarak bilinmektedir.

İotape, Alanya’nın 33 kilometre doğusunda, Gazipaşa yolu üstünde Akdeniz kenarındadır. Bir Kilikya kenar şehri olan İotape’nin adı Milattan Sonra 38-72 yılları arasında yaşamış Kommagene Kralı IV. Antiochus’un karısı Iotape’den gelmektedir.

Roma İmparatorları Trajan’dan Valerian’a kadar antik çağda şehir kendi adına sikke bastırmıştır. Denize doğru uzanan yüksekçe bir burun, şehrin akropolü konumundadır.Sular, bu bölüme bir kale görüntüsü vermektedir.


Hamaxia Antik Kenti

hamaxiaAlanya’nın 6 km kuzeybatısında Elikesik köyündeki antik kent, Eski adıyla Pamfilya bölgesi sınırlarının içerisindedir. Halk arasında ise Sinek Kalesi olarak söylenmektedir. Antik çağ coğrafyacısı olan Strabon, Hamaxia’dan, Gemi yapımında kullanılan kerestenin elde edildiği, bilhassa sedir ağaçlarının bol bulunduğu hem de Antonius’un bu bölgeyi Kleopatra’ya armağan ettiği bir bölge olarak bahseder. Kentte Helenistik dönemden Bizans devresi sonuna kadar oturulduğu gerek yazıtlardan gerekse kalıntılardan anlaşılmaktadır.

Hamaxia’da ki yazıtlar daha çok yaşamış belli başlı ailelerin adlarını taşıyan haysiyet yazıtlarıdır. Yazıtların çok azında kentteki yapılardan bahsedilmektedir. Yazıtlara göre Hermes ve Serapis tapınma alanı, Helenistlik bulunduğu fikir edinilen kule ve bunun batısında iki eksedra (yarım daire şeklinde düzenlenmiş ufak yapı) tekrar kentin kuzeyinde- ki diğer bir eksedra, hamam, nekropol bölümündeki irili ufaklı mezar yapıları ve sur duvarları kentin şu zamana kadar ulaşan kalıntılarıdır.


Colybrassus Antik Kenti

Colybrassus,  Alanya ilçesi sınırlarına yakın olan bir antik kenttir. Antik kentin diğer adı “Ayasofya” olarak bilinmektedir.

Alanya Güzelbağ Beldesi Bayırkozağacı Köyü sınırları içerisinde Alanya‘nın 30 Kilometre kadar kuzeyinde yer almaktadır. Toroslar dağlarında Roma döneminden günümüze kadar gelmiş orjinalliğini bozmadan koruyan bir antik kenttir. Colybrassus Kent merkezindeki yapılara ulaşım kayaya oyulmuş merdivenler aracılığıyla sağlanmaktadır. Merdivenler sur üzerindeki giriş kapısına kadar uzanır. Çevresinde çok sayıda yazıt, kent tarihine ilişkin önemli bilgiler içermekte olup ayrıntıları henüz gün yüzüne çıkmamıştır.


Syedra Antik Kenti

syedra antik kenti

Syedra, Laertes Kentine yakın Alanya şehir merkezinden 20 kilometre mesafe kadar uzaklıkta Seki Köyü’nün sınırları içinde bulunmaktadır. Kente ulaşmak 1-2 kilometre kadar tırmanmanız gerekebilir. (Syedra Antik Kenti’ne gitmek isteyenler için önerimiz yanınıza su almayı unutmamanızdır). Tarihte Syedra, İmparator Tiberius döneminde Syedreon adıyla kendi sikkelerini bastırmasıyla başlamaktadır. Asar Tepesi üzerindendir ve denizden 350-400 metre kadar yüksekliğe kurulmuştur. Bu kentte milattan önce 7. yüzyıldan milattan sonra 13. yüzyıla kadar zaman sürecine ait izler bulunmaktadır.