Alanya’ya Nasıl Gidilir?

alanya ya nasıl gidilir

Alanya ilçesi, Antalya vilayetine bağlıdır ve Antalya şehir merkezinin doğusunda yer almakla birlikte turizm alanında önemli bir bölgelerinden birisi olmaktadır.  Akdenizin muhteşem denizi ile Toros Dağları’nın arasında kalan bir bölgede bulunmaktadır. Çevresinde Gündoğmuş Beldesi, Gazipaşa Beldesi gibi birçok turizm ile iç içe olan beldeler bulunmaktadır.

Alanya görünen her noktasında naturel, kültürel ve tarihi güzellikleri saf sergilemesi nedeniyle birçok beldeye kıyasla eşi ve benzeri olmayan güzellikte olan sahil ilçelerinin en önemlilerinden biri olma özelliğini her zaman korumaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Antalya vilayetine bağlı olan Alanya ilçesi ile arasında 130-140 kilometre mesafe vardır. Alanya- Antalya arası mesafe ortalama 2 saatlik bir otomobil yolculuğu ile gerçekleşmektedir. İstanbul’dan Alanya’ya kara yolu ile yaklaşık olarak 820 kilometredir ve bu yolu tahminen 12 saat gibi bir zaman diliminde ulaşabilirsiniz. Ulaşım için hava yolunu tercih edecek olursanız, bu mesafe ortalama 560 kilometredir ve tahminen 1 saate kadarda düşecektir. Ankara’dan Alanya’ya ulaşım ise ortalama 530 kilometredir.

Ulaşımda araç değilde hava yolunu tercih edecekseniz, Gazipaşa havalimanı üzerinden veya Antalya havalimanı üzerinden iniş yaparak, Araç yolculuğu ile ilçeye aktarmalı bir şekilde gelebilirsiniz.

Alanya-Gazipaşa arası ortalama 45 kilometredir, Antalya-Alanya arası yukarıda da belirttiğimiz üzere ortalama 130 kilometre mesafesi vardır. Bunu dikkate alırsak sizin için en kısa ve en iyi yolculuk Gazipaşa havalimanı üzerinden yaptığınız yolculuk olacaktır. Aksi takdirde Antalya’dan İlçeye gelmeniz 1,5 – 2 saati bulacaktır.


Alanya’ya Ne Zaman Gidilir ?

alanya'ya ne zaman gidilir
alanya’ya ne zaman gidilir

Alanya, Türkiye’nin Güney sahil kesiminde yer alması ve Akdeniz ikliminin etkisi nedeniyle mart ve nisan aylarının başlarından son bahar aylarının sonuna kadar gezilecek yerlerdendir. 

Haziran ve Temmuz aylarında, çok fazla nemin oluşu ve sıcaklık değerlerinin çok artışı nedeniyle gezginler etkilenmektedir.

Ziyaretçilerin tatilleri bu nedenle eylül-ekim aylarına da kayabilmektedir.Ama Alanya’nın en yoğun ve kalabalık olduğu dönemler genellikle ilkbahar aylarıdır.

Bu konu hakkında detaylı bilgi için Alanya’ya Ne Zaman Gidilir? isimli başlığımızı okuyabilir, Ona göre tatil programınızı yapabilirsiniz.

Şimdiden iyi tatiller.