Alanya’da Ulaşım İmkanları

alanya ulaşım

Alanya şehir merkezinde ulaşım olarak belediyenin sağlamış olduğu halk otobüslerini tercih edebilirsiniz. Halk otobüslerinde ulaşım için Kent kart ya da nakit olarak ödeme imkanları bulunmaktadır.

Güncel olarak ücretleri söylemek gerekirse Nakit 3 TL olarak ödeme yapacaksınız. Kent kart sahipleri ve öğrencileri ayrı bir grup olarak sınıflandırırsak burada ki avantajları  1.5 TL yahut 1 TL tutarında bir indirim sağlamalarıdır.

Otobüs beklemek bize göre değil veya daha hızlı bir şekilde ulaşım sağlamak istiyorum diyorsanız, Ticari taksi şubelerinin hemen hemen her mahallede bulunmaktadır. Taksiden yana sıkıntınız olmayacaktır. Ayrıca ilçenin en önemli bir avantajı gezilecek yerlerin yakın olmasıdır. Ticari taksilere yüksek bir mebla ödemeyeceğinize kefil olabiliriz.

Özel araç kiralamak isterseniz 30’a yakın rent a car (kiralık araç) sağlayan işletme bulunmaktadır. İster motosiklet, isterseniz otomobil kiralayabilirsiniz. Onların ücretlerine gelecek olursak günlük 70 TL ile 120 TL arası aracın yapısı ve motor hacmine göre değişim göstermektedir.

Alanya‘nın diğer güzel özelliklerinden biri de Alanya Belediyesi tarafından sağlanan kiralık bisikletlerdir. Kleopatra plajının yakınlarında ve Atatürk Caddesi bulvarında bu bisikletlere denk gelebilirsiniz. Sizin için sahilde bisiklet yolculuğu yapmak bambaşka bir keyif olacaktır.

İsterseniz gezinizi bisikletle de yapabilir. Şehir içinde bulunan Atatürk evi müzesi –  Arkeoloji MüzesiKleopatra PlajıKızılkuleTersane vb. birçok yeri bu sayede en az masrafla dolaşabilirsiniz.

Gezinize nereden başlayacağınıza karar vermekte güçlük yaşıyorsanız sizin için daha önce yazmış olduğumuz yazılarımıza göz atabilir, plan ve programınızı ona göre ayarlayabilirsiniz.

Geziye Nereden Başlamalıyım ?

alanya tersanesiÖncelikle gezintinize Alanya LimanıKeykubat Plajı ya da tekne turuyla Cilvarda Burnu‘ndan başlayabilirsiniz.

Safari yolculuğuyla veya özel aracınızla Alanya Kalesi‘ne çıktığınız zaman kalenin muhteşem yapısı sizi büyüleyecektir.

Kızılkule‘yi gezmeden en üst katına çıkarak manzarayı seyretmeden gezinizde kulede açılan sergileri izlemeden Alanya’dan ayrılmayın. Tersane ve Tophane’yi de es geçmeyin. Sonra dilerseniz küçük ama denizin dibinde tarihi bir yapıya sahip olan Halk Plajı’nda denizin tadını çıkarabilirsiniz. Ortalık aydınlandığında Damlataş Mağarası’nı ziyaret edebilir Kleopatra plajında yürüyüş hatta spor yapabilir ya da eşsiz plajında şezlonga uzanıp güneşlenebilirsiniz.