Alanya’ya Ne Zaman Gidilir?

alanya'ya ne zaman gidilir

Alanya, Türkiye’nin Güney sahil kesiminde yer almaktadır. Dolayısıyla bulunduğu bölge ikliminin çok erken hissedilmesi nedeniyle, Tatilciler ilkbahar aylarının başlarından (mart ve nisan) dönem sonuna kadar tercih ettiği bölgelerden biridir. 

Haziran ve Temmuz aylarında, çok fazla nemin oluşu ve sıcaklık değerlerinin çok yükselmesi nedeniyle gezginler etkilenmektedir.

Bu nedenle Alanya ziyaretleri eylül-ekim aylarına da kayabilmektedir. Ama Alanya’nıın en yoğun ve kalabalık olduğu dönemler genellikle ilkbahar aylarıdır.

10 seneden beri her yıl nisan ve mayıs aylarında Alanya’da Turizm ve Sanat Festivali gerçekleştirilmektedir. Şehre özgü  bir konunun belirlendiği ve her yıl o konu üzerinde yoğunlaşılan festivallerde örneğin 2018 yılında “Hayat ağacı gibi inançlı ve güçlü” konusu adı altında işlenmişti.

Ayrıca yine her yıl eylül ayının ortalarında Jazz Günleri denilen  ulusal ve uluslararası müzisyenlerle 4-5 gün boyunca bir müzik etkinliği yapılmaktadır. Kültür ve sanatın yanında turizm açısından Alanya’da gerçekleştirilen spor etkinlikleri de oldukça fazladır. Örneğin dağ koşusu ve koşu etapları olan Alanya Ultra Maratonu, her yıl mart ve nisan aylarında gerçekleşmektedir.

Bunun yanında her yıl eylül ya da ekim aylarında gerçekleşmekte olan Uluslararası Düzeyde Triatlon Yarışları da spor faaliyetlerinde önemli bir yer tutmaktadır. Yine aynı aylarda Ulusal Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu da Alanya’da başlamaktadır.

Ayrıca Alanya’da ekim ayında gerçekleşen Uluslararası düzeyde olan (Mountain Bike) Dağ Bisikleti Turnuvası’da  büyük çaplı spor faaliyetlerindendir. Alanya bölgesi turizm ve uluslararası sporlar için bir cennettir.

Özellikle ilkbahar aylarından dönemin sonuna kadar olan bu süreçte tatilinizin yanında, Kültür ve sanat gibi aktiviteleri de görme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Alanya’da Başlıca gezilecek yerlere ulaşmak için tıklayınız.

Alanya yakınlarında yer alan antik şehir kalıntılarını ve yapılarını ziyaret etmeden Alanya’dan ayrılmamalısınız <tıklayınız>