Alanya’da Gezilecek En İyi 15 Yer

Öncelikle gezintinize Alanya LimanıKeykubat Plajı ya da tekne turuyla Cilvarda Burnu‘ndan başlayabilirsiniz.

Safari yolculuğuyla veya özel aracınızla Alanya Kalesi‘ne çıktığınız zaman kalenin muhteşem yapısı sizi büyüleyecektir.

Kızılkule‘yi gezmeden en üst katına çıkarak manzarayı seyretmeden gezinizde kulede açılan sergileri izlemeden Alanya’dan ayrılmayın. Tersane ve Tophane’yi de es geçmeyin. Sonra dilerseniz küçük ama denizin dibinde tarihi bir yapıya sahip olan Halk Plajı’nda denizin tadını çıkarabilirsiniz. Ortalık aydınlandığında Damlataş Mağarası’nı ziyaret edebilir Kleopatra plajında yürüyüş hatta spor yapabilir ya da eşsiz plajında şezlonga uzanıp güneşlenebilirsiniz.

Sıcaktan biraz ferahlamak isterseniz havalarda çayın  serin suları üzerine kurulmuş olan turistik işletmelerinde yani gerek Alara Çayı gerekse Dim Çayı üzerinde kurulu Dim Barajının hemen altından başlayarak aşağılara kadar uzanan bölgede, çay kenarında veya çeşitli piknik alanlarında, restaurantlarda, çay bahçelerinde dinlenebilirsiniz. Baktınız ki biraz şehirden uzaklaşıp kafa dinlemenin zamanı gelmiş o zaman Alanya Seyir Terası tam size göre bir yer Alanya’yı kuşbakışı seyredebilir, hatta piknik tüpünüzü alıp piknik bile yapabilirsiniz.


1. Alanya Kızılkule

Kızılkule

Alanya’nın Kızılkule’si 13. Yüzyılda Alanya Kalesi’ni deniz yönünden gelecek saldırılara karşı korumak amacıyla Selçuklu Sultanı I.Alaaddin Keykubat tarafından Ebu Ali Reha el Kettani’ye yaptırılmıştır. Alanya’nın tarihi simgelerinden biridir.

İnşaat esnasında belli bir yükseklikten sonra taş blokları kaldırmak güç bulunduğu amacıyla üst alanı pişmiş kırmızı tuğlalarla yapılmış ve bu amaçla Kızılkule ismini almıştır. Kule duvarlarında antik çağdan kalma mermer bloklar görülmektedir. Sekizgen sistemli ve her bir duvarı 12.5 metre genişliğinde olan kulenin yüksekliği 33 metre, çapı 29 metredir. İçinde zemin dahil beş kat vardır. Kulenin üzerine  85 basamaklı taşlarla yapılmış merdivenlerle çıkılır. Kulenin tepeden aldığı güneş ışığı birinci kata kadar ulaşır. Kulenin ortasında bir sarnıç bulunur.


2. Alanya Kalesi

1221 yılında ise Alanya Kalesi Kyr Vart tarafından Anadolu Selçuklu Sultanı I.Alaaddin Keykubat’a teslim edilir ve adı Alaiye olarak değiştirilir. Keykubat eski surları sağlamlaştırır ve yeni surlar inşa eder kısacası Alanya’nın en parlak dönemini yaşatır. Günümüze kadar uzanan çoğu sur ve kalıntılar Selçuklu döneminde yapılmıştır.

14. Yüzyılda Selçukluların önemli bir ticaret kenti olmuştur. Alanya Selçuklu devletinin çöküşüyle Kıbrıs krallığının eline geçmiştir daha sonra karamanoğulları ve osmanlı devleti ile günümüze kadar ulaşmıştır.

Alanya Kalesi üç bölümden oluşmaktadır;  İçkale, Ehmedek (Ortakale) ve Dış kaledir. Burada gezerken Akşebe Türbesi ve Suleymaniye Cami’si ziyaret edilmesi gereken önemli yerlerden biridir.


3. Dim Çayı

dim çayıDim Çayı, Alanya‘ya 6 km uzaklıktadır. Sahilden  ana yola kadar ise 9 km uzaklıktadır.  Toros dağlarından başlayan çay 60 km‘lik bir uzunluğa sahiptir. Çay, Barajın hemen altından başlayarak Tosmur Beldesi’ne kadar olan bölgede,  çeşitli pinkik alanları, ( restaurantlar, çay bahçeleri ) turizme hizmet etmektedir. Bu tesisler arasında kahvaltı ve yemek yiyebileceğiniz yerler ise; Göl PiknikAda PiknikHilal PiknikPınarbaşıCennet Vadisi ve Beyaz Saray vardır.

Bazı işletmeler (restaurantlar) kendi yiyeceğiniz alabalığı yakalamanıza izin vermektedir. Dilerseniz ızgara ve tava olarak hazırlanan taze balıkları sipariş edebilir, yanında gelen yem yeşil salataların görsel şöleninde, çayın gürül gürül sesine karşı yemeğinizin keyfini çıkarabilirsiniz. 


4.Dim Mağarası

dim mağarası

Dim mağarası, yapı olarak natural ve karstik bir mağaradır. Mağara, yağmur ve kar sularının kireç taşlarını eritmesi neticesi ortaya gelmiştir. Mağaranın teşekkülünde tektonik de büyük bir rol oynamıştır ve mağara günümüz durumuna vakit ortamında ulaşmıştır. Bu bölümdeki çoğu mağara hem oluşum hem de yapı bakımından birbirlerine çok benzemektedirler. Yukarıda da bildirdiğimiz üzere Damlataş Mağarası ‘da bu bölümde yer alan ve biraz yürüyerek erişebileceğiniz bir mağaradır. Bölge, natural güzellikler yönünden son derece zengindir.


5. Kleopatra Plajı

kleopatra

Kleopatra plajının yumuşak kumlarının olması ve geniş bir kıyı alanından oluşması ve duru denizi ile 8- 10 metreye kadar sığ olması da en başlıca özelliklerinden biridir. Hem de mavi bayraklıdır. Denizde deniz gözlüğü kullanılarak bakıldığı zaman, deniz dibinin doğal güzelliklerini; zemin kumu, güneş ışıltıları ve balıklar çok net şekilde görülebilir.Sahili ise gerektiğince temizdir, ince kumu insanı resmen büyüler. Bunun amacıyla her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist Alanya’nın Kleopatra plajına akın etmektedir. 

Plaj halka ve turiste açıktır. Girişler ücretsizdir, fakat şezlong ve plaj şemsiyesi gibi malzemeler ücretlidir. Her 50 metrede olan kenar büfelerinde fast food tipinde yiyecekler, ve meşrubat ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bunların yanı sıra sahil boyunca tekne, paraşüt, jet ski, deniz bisikleti gibi aktivitelerdende yararlanabilirsiniz.


6. Alanya Tekne Turları

tekne turları

Alanya‘ya gelipte tekne turuyla gezmemek olmaz. Tekne turlarında genellikle her şey dahil seçenekleri bulunmaktadır tekne turu sabah saat 9 ile 10 arasında limandan kalkıp Alanya kalesi etrafında; Büyük iskele, Kızılkule, Tersane, Tophane, Korsanlar Mağarası, Aşıklar Mağarası, Fosforlu Mağarası ve Ulaş plajı bölge civarında gezdirirler. Tersane, Kleopatra, Yat Limanı ve Ulaş açıklarında yüzme molası verirler. 

Öğlen zamanında yemek ve gün süresince sınırsız alkolsüz meşrubat veren veren Alanya tekne turları öğleden sonrada animasyon ve köpük partileri ile eğlenceyi en üst düzeye çıkarmaktadır.

Tekne turları geceleri de parti turları düzenlemektedirler. Alanya’yı gece vakitlerinde eşsiz ışıklarıyla birlikte  çalgı ve müzikler eşliğinde seyredebilirsiniz. 

Alanya’da tekne turları mayıs ayında başlar eylül ayı sonuna kadar devam eder. Alanya tekne turları Alanya’da en çok ilgi gören gezi turlarından biridir.


7. Tersane

alanya tersane

Alanya‘daki Selçuklu Tersanesi dekoratif bir yapı şeklinde yapılmıştır. Alanya Tersanesi Kızılkule‘nin güneyinde denize sıfır olan alanda tekne barınağı olarak kullanılmıştır.

Duvarları daha sonrasında bakımdan geçirilmiştir. İç kısmı 1227 yılında yapılmıştır ve tersane şeklinde dizayn edilmiştir. Uzun savaş gemilerinin tamir ve barınak yeri olarak kullanılmıştır. Bu alan toplam 5 bölümden oluşmaktadır ve 40 x 51 metre genişliğindedir.

Odalar sivri bölmelerle birbirinden ayrılmıştır. Çok sert bir maddeden yapılmış olan duvarlar odaları birbirinden ayırmaktadır. Bu duvarlarda ek olarak yakılmış kiremitler kullanılmıştır. Bu alanların dış kısmı ışıklarla donatılmıştır. Bugün ise su yaklaşık 5 metre içeriye doğru girmektedir. Arka kısmı ise tamamen çakıl taşından yapılmıştır. Bu galeriye batıdaki limandan ulaşmak mümkündür.


8. Alanya Seyir Terası

alanya terası

Alanya seyir terası  650 metre yükseklikte olup Alanya’nın merkezinden 3,5-4 Km uzaklıktadır. Ulaşımı ise asfaltlı yolu ile rahat ve kolaydır.

Alanya seyir terasından  Alanya’yı kuş bakışı doğusundan batısına ( dinek tünellerine ) kadar olan her yeri görebilirsiniz.  Alanya’yı bu kadar net gündüz gözü ile görebilmenin yanında geceleri de Alanya’nın eşsiz güzelliğini özellikle de yaz aylarında şehrin her köşesinde parıl parıl parıldayan kalenin aydınlatmalarından tutunda tersanenin ihtişamlı görüntüsünü görebilir, İskele civarındaki disko ve barların ışıklarını seyredip çayınızı yudumlayabilirsiniz.


9. Alara Çayı

alara çayı

Alara Çayı, Orta Torosların güney yamaçlarından doğar.

Alanya İlçesi sınırları içerisinde ilerler sonra Manavgat İlçesi’nin Boztepe Köyü yakınlarında denize dökülür.

Alara Çayı, üstünde akarsu sporlarına sağladığı olanakları ile bilinir. Doğu kıyısında denize dökülmeden çok sarp bir tepeye konuşlanmış Alarahan ve Uçarsu Şelalesi Alara Çayı üstünde kesinlikle görülmeye değer turistik değerlerdir.

Çayın geçtiği Alara Bölgesi tarih süresince çoğu denizci toplum amacıyla yerleşim yeri olmuştur. Bizanslılarda, Selçuklularda ve Osmanlı İmparatorluğu zamannında, İpek Yolu üstünde kervanların duraklama noktası olarak kullanılmıştır.


10. Alanya’ya Ne Zaman Gidilir ?

alanya'ya ne zaman gidilir
alanya’ya ne zaman gidilir

Alanya, Türkiye’nin Güney sahil kesiminde yer almaktadır. Dolayısıyla bulunduğu bölge ikliminin çok erken hissedilmesi nedeniyle, Tatilciler ilkbahar aylarının başlarından (mart ve nisan) dönem sonuna kadar tercih ettiği bölgelerden biridir. 

Haziran ve Temmuz aylarında, çok fazla nemin oluşu ve sıcaklık değerlerinin çok yükselmesi nedeniyle gezginler etkilenmektedir.

Bu nedenle Alanya ziyaretleri eylül-ekim aylarına da kayabilmektedir. Ama Alanya’nın en yoğun ve kalabalık olduğu dönemler genellikle ilkbahar aylarıdır.


11. Alanya’ya Nasıl Gidilir ?

alanya ya nasıl gidilirAntalya vilayetine bağlı olan Alanya beldesi, İl merkezi ile arasında 130-140 kilometre mesafe vardır. Alanya- Antalya arası mesafe ortalama 2 saatlik bir otomobil yolculuğu ile gerçekleşmektedir.

İstanbul’dan Alanya’ya gelmeyi düşünüyorsanız  kara yolu ile yaklaşık olarak 820 kilometrelik mesafe bulunmaktadır. Ortalama 12 saat gibi bir zaman diliminde ulaşabilirsiniz. Ulaşım için hava yolunu tercih edecek olursanız, bu mesafe ortalama 560 kilometredir ve tahminen 1 saate kadar düşecektir. Ankara’dan Alanya’ya ulaşım ise ortalama 530 kilometredir.

Ulaşımda araç değilde hava yolunu tercih edecekseniz, Gazipaşa havalimanı üzerinden veya Antalya havalimanı üzerinden iniş yaparak, Araç yolculuğu ile ilçeye aktarmalı bir şekilde gelebilirsiniz.


12. Alanya’da Ulaşım İmkanları

alanya ulaşımAlanya‘da şehir merkezinde ulaşım olarak belediyenin sağlamış olduğu halk otobüslerini tercih edebilirsiniz. Halk otobüslerinde ulaşım yapmak için Kent kart veya nakit olarak ödeme imkanı bulunmaktadır.

Güncel olarak ücreti söylemek gerekirse 3 TL’dir. Otobüs beklemek bize göre değil veya daha hızlı bir şekilde ulaşım sağlamak istiyorum diyorsanız, Ticari taksi şubelerinin hemen hemen her mahallede 4 ve üzeri olduğunu hesaba katarsak taksiden yana sıkıntınız olmayacaktır.

Özel araç kiralamak isterseniz bölgede 30’a yakın rent a car (kiralık araç) sağlayan işletme bulunmaktadır. İster motosiklet, ister otomobil kiralayabilirsiniz. Onların ücretlerine gelecek olursak günlük 70 TL ile 120 TL arası aracın yapısı ve motor hacmine göre değişim göstermektedir.


13. Alanya Otelleri

7 yıldızlı otelUzun süredir Alanya’da bir tatil planınız var ise çok zaman kaybetmeden odanızı ayırtmalısınız. Aksi takdirde Nisan ve Mayıs aylarının sonlarına doğru tur şirketleri tarafından sağlanan anlaşmalar nedeniyle tatilinizi ertelemek zorunda kalabilirsiniz. Öncelikle otel aramaya şehir merkezinin batı güzergahında yer alan 40 kilometrelik karayolunda Konaklı, Türkler, Avsallar, İncekum gibi küçük beldeler bulunmaktadır. Bu bölgelerde ki denize sıfır, kumsal ile iç içe olan otel fırsatlarını değerlendirerek başlayabilirsiniz.

Şehir merkezinde konaklamayı tercih ettiyseniz o zaman sizi ağırlıklı olarak; her şey dahil oteller, butik oteller, apart oteller karşılayacaktır. Alanya’da her bütçeye uygun otel bulunmaktadır. En çok tercih edilen bölge ise Kleopatra plajı‘na yakın olan otellerdir.

Alanya Otel Fiyatları‘nı ve Ucuz Otelleri bu bağlantılar üzerinden detaylı bir şekilde inceleyebilir, Hangi tür otelde kalacağınızı bütçenize belirleyebilirsiniz.


14. Alanya’nın Meşhur Yemekleri

alanya mutfağıAlanya çok farklı medeniyet ve kültüre ev sahipliği yapmış bir ilçedir. Bu sebepten ötürü o dönemlerde ki medeniyetlerden fazlasıyla etkilenmiş ve günümüze kadar gelen yöresel mutfağını oluşturmuştur. Alanya‘da hayvancılıktan çok tarım yapılmaktadır, O yüzden sebzeli yemekleri epeyce fazladır. Alanya mutfağında en çok buğday türevi yemekleri görebiliriz. Ayrıca çoğu yöresel bölgede bilinmeyen narenciye türü meyvelerden çeşitli reçeller yapılmaktadır. ( Mutlaka tatmalısınız )