Alanya Tersanesi

alanya tersanesi

Alanya‘daki Selçuklu Tersanesi dekoratif bir yapı şeklinde yapılmıştır. Alanya Tersanesi Kızılkule‘nin güneyinde denize sıfır olan alanda tekne barınağı olarak kullanılmıştır.

Duvarları daha sonrasında bakımdan geçirilmiştir. İç kısmı 1227 yılında yapılmıştır ve tersane şeklinde dizayn edilmiştir. Uzun savaş gemilerinin tamir ve barınak yeri olarak kullanılmıştır. Bu alan toplam 5 bölümden oluşmaktadır ve 40 x 51 metre genişliğindedir.

Odalar sivri bölmelerle birbirinden ayrılmıştır. Çok sert bir maddeden yapılmış olan duvarlar odaları birbirinden ayırmaktadır. Bu duvarlarda ek olarak yakılmış kiremitler kullanılmıştır. Bu alanların dış kısmı ışıklarla donatılmıştır. Bugün ise su yaklaşık 4 metre içeriye doğru girmektedir. Arka kısmı ise tamamen çakıl taşından yapılmıştır. Bu galeriye batıdaki limandan ulaşmak mümkündür.

Ek olarak bu alanda içeriye doğru küçük bir kapı karşınıza çıkmaktadır. Bu kapının yüzeyinde bir çok yazıt bulunmaktadır.Yukarı tarafta güllerle süslenmiş sultanın bir armasını görebilirsiniz.

Girişin sağ yanında küçük bir oda bulunmaktadır. Bu oda o zamanlarda görünüm itibari ile bir cami olarak kullanılmıştır. öteki bir görüşte bu odanın bir ambar olarak kullanıldığıdır. Simetrik oluşturulmuş hücreler ve bu alanlar işçiler tarafından tersane olarak kullanılmış. Osmanlı egemenliği esnasında doğu kösesi tersane olarak kullanılmış oradan da yük taşıyan gemiler yüklerini buraya getirerek karaya çıkartmışlardır. Selçuklular ise burayı Sinop’tan sonrasında ikinci deniz bahriye kuvvetleri bölgesi olarak kullanılmıştır. Ve buradan diğer yerlere açılmıştır.

Alanya tersanesi Sultan Alaattin Keykubat döneminde “Denizlerin Sultanı” adını almıştır.


Alanya Tersane Resimleri


Alanya Tersanesi Nerede ve Nasıl Gidilir?