Alanya Arkeoloji Müzesi

alanya muzesi

Alanya Arkeoloji Müzesi, Alanya merkezde yer alır. Damlataş Mağarasına yakındır ve ulaşımı çok kolaydır. Arkeolojik ve etnografik;  Tunç Çağı, Urartu, Frig ve Lidya dönemine ait eserleri ve çevreden o güne kadar toplanan eserler ile 1967 yılında açılmıştır.

Arkeoloji kısmınde Alanya çevresinde bulunarak sergilenen en eski tarihli yapıt, İsa’dan önce 625 yılına ilişkin Fenike dilinde bir taş yazıttır.

Bu tarz şeylerin yanı sıra Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ait, bronz ve mermer, cam ve mozaik gibi buluntular ile iki adet yazıt ve arkaik, (İslamiyetten Önce 7-5 Yüzyılda) Klasik, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemlerine ilişkin sikkeler de gene Arkeoloji seksiyonunda ayrı bir bölüm halinde yer almaktadır.  

Ayrıca müze bahçesinde de Roma, Bizans ve İslami dönemlere ait “gömüt taşları ve yazıtlar” mozaik ve Anadolu’da ziraat sergisi vardır.

Alanya’ya gelip arkeoloji müzesini görmeden Alanya’dan ayrılmamalısınız. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz kalıntıları görebilir, Kalıntıların tarihçelerini okuyabilir, not alabilir ve bunların fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Müzeye gitmeye niyet ettiyseniz, bilmeniz gereken tek gideceğiniz günü belirlemek olacaktır. Pazartesileri bilindiği üzere müzelerin kapalı olduğunu unutmamalısınız.

Alanya Arkeoloji Müzesi’ne ulaşım kolaydır, İlçenin tam merkez bölgesinde yer alır ve hemen alt caddesinde ki ( Atatürk Caddesi) güzergahta belediye otobüsleri 15 dakikada bir geçmektedir. Öte yandan hemen yukarı tarafında kleopatra plajı bulunmakta olup hemen sol tarafında Alanya Kalesi‘ne gidilen yolu da böylece görebilir, Gezmediyseniz gidip buraları da ziyaret edebilirsiniz.


Arkeoloji Müzesine Nasıl Gidilir ?


Ziyaret günleri: Pazartesi dışında her gün 08.00-12.00 / 13.30-17.30 saatlerinde ziyarete açıktır.

Adres : Saray Mahallesi Hilmi Balcı Sokak

Tel: 0242 513 12 28

Fax: 0242 513 71 16

Giriş Ücreti: 6 TL

Yaz Ziyaret Açılış Saati: 08:30

Yaz Ziyaret Kapanış Saati:  19:30

Tatil Günü:
Kış sezonunda Ekim – Nisan ayları arasında valilik kararınca Pazartesileri kapalıdır.

Detaylı bilgi için bu adresten alabilirsiniz.