Alanya Dim Çayı

dim çayı

Dim Çayı, Alanya‘ya 6 kilometre uzaklıktadır. Sahilden  ana yola kadar ise 9 kilometre uzaklıktadır.  Toros dağlarından başlayan çay 60 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir. Çay, Barajın hemen altından başlayarak Tosmur Beldesi’ne kadar olan bölgede,  çeşitli piknik alanları, ( restaurantlar, çay bahçeleri ) turizme hizmet etmektedir. Bu tesisler arasında kahvaltı ve yemek yiyebileceğiniz yerler ise; Göl PiknikAda PiknikHilal PiknikPınarbaşıCennet Vadisi ve Beyaz Saray vardır.

Bazı işletmeler (restaurantlar) kendi yiyeceğiniz alabalığı yakalamanıza izin vermektedir. Dilerseniz ızgara ve tava olarak hazırlanan taze balıkları sipariş edebilir, yanında gelen yem yeşil salataların görsel şöleninde, çayın gürül gürül sesine karşı yemeğinizin keyfini çıkarabilirsiniz. 

Çayda tesislerde kahvaltı edebilir, güneşlenebilir hatta yüzebilirsiniz. Bazı işletmelerde kaydıraklar mevcuttur buradan kayarak serin çaya girebilirsiniz. Çayın kenarında yer alan tesislerin birkaçı  kış aylarında da hizmet vermekteler. 

Barajın üst bölümlerinde kalan kısımlarda da rafting yapılabilmektedir. Dim Çayı Bölgesinde ayrıca dağ bisikleti içinde uygun güzergahlarda bulunmaktadır.


dim çayı kahvaltı

Yemek Fiyatları

Kahvaltı için fiyatlar uygun denebilir ancak yemek konusunda biraz pahalı olduğu söyleyebiliriz.

Et ve türevleri 25 TL ve 35 TL yi bulmaktadır.

Balık yemek isterseniz 27 TL ile 30 TL arası değişmektedir. Bardak çay 2 TL olmakla beraber içecekler 6 TL civarlarındadır. O kadar yemek fiyatından bahsedip  nargile fiyatından bahsetmezsek olmazdı onun ücreti ise 25 TL ve 30 TL aralığındadır.


dim mağarası

Dim Mağarası

Dim Mağarası, Alanya merkezine 11 kilometre uzaklıktadır. Alanya’dan Mağaraya Kestel Beldesi üzerinden, Dim Çay vadisinden ve Belediye üzerinden asfalt yollarla ulaşılabilir.

Dim Çayı’nın yakınında yer alan bu mağara 1691 metre yüksekliktedir. Dim Mağarası’na Alanya şehir merkezinden kalkan belediye otobüsleri ile Dim Mağarasına ulaşabilirsiniz.


Dim Çayı Resimleri


Dim Çayı Nerede?