Alanya Gece Hayatı

alanya gece hayatı

Alanya ilçesi, Akdeniz bölgesinin vazgeçilmez turizm kentlerinden biridir. Antalya’nın doğusu ve Toros Dağlarının arasında kalan bölgede tarihi bir cennet niteliği taşımaktadır.

Gezginlerin en çok merak ettiği konu “Alanya’da Gece Hayatı Nasıldır?” sorusu olmaktadır ve genellikle bunu merak edip geldiklerini de açıkca söyleyebiliriz.

Alanya’da gece hayatı kış dönemlerinin aksine yaz dönemlerinde kalabalık ve yoğun olmaktadır. Yani mayısın başlamasıyla eylül ayının sonlarına kadar olan bu süreçte işletmeler açık bulunmaktadır.

Her türde sayısız mekanlarda eğlenceler, çalgılar sabaha kadar devam eder. Gece hayatını en çok yerli ve yabancı turist çeşitliliği ile bar ve restaurant tarzı yerlerde açıkca görebilirsiniz.

Alanya’da bu dönemde etnik çeşitliliğin çok olmasıyla  tek çeşit barlar ve tek çeşit gece kulüblerinden tabii ki söz edemeyiz.

Her türlü yabancı müziğin söylendiği ve çaldığı barlardan tutunda Jazz, Rock veya pop müziğin yoğun olduğu gece kulüblerinden türkü barlarına kadar gece hayatı için çok fazla alternatif bulunmaktadır.

Alanya’da gece hayatı sadece barlardan ve gece kulüblerinden ibaret değildir, Gezginler böyle yerlerden hoşnut olmayabileceği gibi sessiz sakin, kafa dinleyecekleri veya muhabbet edebilecekleri yerler arayabilirler, Bunun içinde çeşitli alkollü ve alkolsüz kafeler ve mekanlar bulunmaktadır.

Kısacası Alanya her yaştan insana hitap eden bir kenttir.  Gerek manzarasıyla gerek ortamların ambiyansı ile Alanya’da sıkılmadan gezebilir, eğlenebilir ve dinlenebilirsiniz.

Daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz üzere Alanya’ya Nasıl Gidilir? sorusuna kısaca cevap verecek olursak.


Alanya’ya Nasıl Gidilir?

alanya ya nasıl gidilir
Antalya vilayetine bağlı olan Alanya ilçesi arasında kara yolu ile hemen hemen 130-140 kilometre mesafe vardır. Alanya- Antalya arası mesafe ortalama 2 saatlik bir otomobil yolculuğu ile gerçekleşmektedir. İstanbul’dan Alanya’ya kara yolu ile yaklaşık olarak 820 kilometrelik yolu tahminen 12 saat gibi bir zaman diliminde ulaşılabilir. Ulaşım için hava yolunu tercih edecek olursanız, bu mesafe ortalama 560 kilometre ve tahminen 1 saate kadar inecektir. Ankara’dan Alanya’ya ulaşım ise ortalama 530 kilometredir.


Alanya’ya Ne Zaman Gidilir?

alanya'ya ne zaman gidilir
alanya’ya ne zaman gidilir

Alanya, Türkiye’nin Güney sahil kesiminde yer alması ve Akdeniz ikliminin etkisi nedeniyle mart ve nisan aylarının başlarından son bahar aylarının sonuna kadar gezilecek yerlerdendir. 

Haziran ve Temmuz aylarında, çok fazla nemin oluşu ve sıcaklık değerlerinin çok yükselmesi nedeniyle gezginler etkilenmektedir.

Bu nedenle Alanya ziyaretleri eylül-ekim aylarına da kayabilmektedir.Ama Alanya’nıın en yoğun ve kalabalık olduğu dönemler genellikle ilkbahar aylarıdır.