Alara Çayı

Alara Çayı, Orta Torosların güney yamaçlarından doğar.

Alanya İlçesi sınırları içerisinde ilerler sonra Manavgat İlçesi’nin Boztepe Köyü yakınlarında denize dökülür.

Alara Çayı, üstünde akarsu sporlarına sağladığı olanakları ile bilinir. Doğu kıyısında denize dökülmeden çok sarp bir tepeye konuşlanmış Alarahan ve Uçarsu Şelalesi Alara Çayı üstünde kesinlikle görülmeye değer turistik değerlerdir.

Çayın geçtiği Alara Bölgesi tarih süresince çoğu denizci toplum amacıyla yerleşim yeri olmuştur. Bizanslılarda, Selçuklularda ve Osmanlı İmparatorluğu zamannında, İpek Yolu üstünde kervanların duraklama noktası olarak kullanılmıştır.

Alara Çayı’nda rafting parkuru mevcuttur. Bahar aylarında rafting amacıyla en ideal ve kusursuz dönemdir. Çay’da rafing turu, Güzelbağ köyünün doğusunda başlamaktadır ve aşağı yukarı 20 km’lik bir yol aldıktan sonra tarihi İpek Yolu’nun mühim mekanlarından olan Alara beldesi ve Alarahan bölgesinde bitmektedir. Alara Çayı Rafting parkuru zorluk standartı 2. ve 3. derece akarsu sınıfına girmektedir. Alara Çayı’nda Alanya Bölgesi tatil beldeleri olan Avsallar, İncekum, Okurcalar, Türkler, Payallar, Konaklı, Kestel, Tosmur, Obagöl, Kargıcak, Demirtaş, Yeşilöz, Tosmur, Oba, Alara, Karaburun, Kızılağaç, Kızılot tatil köylerinden rafting turları düzenlenmektedir.

Çevresinde bir çok balık lokantası olan Alara Çayında ilaveten piknik, yüzme, yürüyüş, balık avı ve fotoğraf çekme aktiviteleri yapabilirsiniz. Çayın gerektiğince serin sularında yüzmek aşırı sıcaklarda ayrı bir keyiftir.

Alarahan

Alarahan, Merkeze 30 kilometre uzaklıkta ve Alara Çayı’nın 10 kilometre ileride inşa edilmiştir. Aynı zamanda Keykubad tarafından 1231 yılında iki bin metrekarelik bir alana kesme taşlardan bir kervansaray yaptırılmıştır. Bu Kervansarayda; Nöbetçi kulübesi ve üstünde mescidi hamamı ile bölgenin gezilmeye değer yerlerinden bir tanesidir.


Alara Çayı Resimleri


Alara Çayı Nerededir ve Nasıl Gidilir ?