Atatürk Evi Müzesi

alanya atatürk evi

Alanya Atatürk Evi, 18 Şubat 1935 yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Ulu Önder Atatürk‘ün Alanya‘ya geldiğinde bir süre kalıp dinlendiği (Atatürk Evi) konaktır. Sahibi Tevfik Azakoğlu’dur  ve Kendisi tarafından Kültür Bakanlığı’na verilmiştir edilmiş ve 1987 yılında da yeniden restore edilip döşenerek “Atatürk Evi ve Müzesi” olarak halka ziyarete açılmıştır. 


Alanya ‘nın geleneksel evlerinden olup, üç katlı ahşap bir konak tipidir. Atatürk Evi Müzesi’nin birinci katındaki odalarda Ankara Anıtkabir’den getirilmiş olan Mustafa Kemal Atatürk’ün kişisel eşyaları ile fotoğrafları ve Mustafa Kemal Atatürk’ün Alanya‘lılara yazmış olduğu telgraf sergilenmektedir. Konağın ikinci katındaki odalarda ise döneminin özelliklerini yansıtan mobilyalar ile yöreye ve çevreye özgü etnografik eşyalarla donatılmıştır. Kısacası tematik bir sergileme yapılmıştır. Evin yapım tarihi kesin bilinmemekle birlikte ustasının Beyri Usta olduğu Alanya’lılar tarafından söylenmektedir. 


Alanya’da yerli yabancı farketmeksizin turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biridir, O zamanlarda burada Ulu Önder Atatürk‘ün kısa da olsa konaklaması bölgede büyük mutluluk kaynağı olmuştur.

Alanya’ya gelip Atatürk Evi Müzesi’ni görmeden gitmemelisiniz. Ulaşımı kolaydır Alanya ilçe merkezinin göbeğinde bulunmakla beraber bulunduğu mahalleden ( Şekerhane Mahallesi’nden )  belediye otobüsleri 15 dakika da bir geçmektedir.


Atatürk Evi Ziyareti Hakkında

Atatürk Evi Müzesi ziyaret saatleri: 08.30 ile 19.00 arası yapılmaktadır

Giriş: Ücretsizdir

Adres: Şekerhane Mahallesi Anzaklar Sokak Alanya / Antalya


Atatürk Evi Müzesi Resimleri

Atatürk Evi Müzesi Nerede ?