Colybrassus Antik Kenti

Colybrassus Güzelbağ

Colybrassus,  Alanya ilçesi sınırlarına yakın olan bir antik kenttir. Antik kentin diğer adı “Ayasofya” olarak bilinmektedir.

Alanya Güzelbağ Beldesi Bayırkozağacı Köyü sınırları içerisinde Alanya‘nın 30 Kilometre kadar kuzeyinde yer almaktadır. Toroslar dağlarında Roma döneminden günümüze kadar gelmiş orjinalliğini bozmadan koruyan bir antik kenttir. Colybrassus Kent merkezindeki yapılara ulaşım kayaya oyulmuş merdivenler aracılığıyla sağlanmaktadır. Merdivenler sur üzerindeki giriş kapısına kadar uzanır. Çevresinde çok sayıda yazıt, kent tarihine ilişkin önemli bilgiler içermekte olup ayrıntıları henüz gün yüzüne çıkmamıştır.

Mezarın görünür cephesi anıtsal bir görünümdedir. Mezar odasına 18 basamaklı bir merdivenle çıkılır ve girişin üstü biraz dardır, İçi Medusa başı ile süslenmiştir. Kemerin iki yanında ise kartal motifi vardır.

Bu kentte  odeon, kuleli kent duvarları, eksedra, konut kalıntıları görmek mümkündür.

Colybrassus‘un ne kadar nüfusu olduğu hakkında bir bilgi yoktur, Ziyaretçiler buraya geldiklerinde böyle ücra bir yerde Colybrassus‘un nasıl binlerce yıl yaşadığına şaşırmaktadırlar.

Denize yaklaşık 10-15 km uzaklıktadır, Yapılar ise  eski yunan kolonisi olduğunu göstermektedir, Kayaya oyulmuş merdivenli bir mezar ve çok sayıdaki lahit kalıntılar arasında yer alır. Ören yeri olarak henüz düzenlenmemiştir.  Şaşırtıcı olan şehire o kadar savaşlar ve doğal afet geçirdikten sonra başka bir halk buraya yerleşmemiştir. Colyabrassos gelişmiş bir turistik yer değil, ama tarihe merakı olan insanlar için araştırabilinecek mükemmel bir yerdir. Colyabrassus‘a çıkan yol Toros dağlarına doğru bakan muhteşem güzel bir görüntü sergilemektedir. Yolda köylülerin yaşam tarzını görmekte mümkündür. Yolları dar olması nedeniyle  jeeplerle gitmek yararınıza olacaktır aksi takdirde normal bir otomobil ile gidildiğinde iki kilometre kadar yürümeniz gerekebilir.


Colybrassus’a Nasıl Gidilir ?

 Antik Kent

 Özel araçlarla ulaşılabilir.

 Colybrassus Antik Kenti, Güzelbağ, Alanya / Antalya