Dim Mağarası

dim mağarası

Alanya merkeze 11 kilometre mesafede tespit edilen Dim Mağarası’na ulaşım kolaydır. Alanya’dan Dim Mağarası’na Kestel Beldesi üzerinden, Dim Çay vadisinden ve Tosmur Beldesi üzerinden asfalt yöntemlerle ulaşılabilir. “AİF”in karşı tarafındaki yoldan giderseniz bu yol sizi mağaraya kadar götürmektedir.

Mağaranın Oluşumu

Dim mağarası, yapı olarak natural ve karstik bir mağaradır. Mağara, yağmur ve kar sularının kireç taşlarını eritmesi neticesi ortaya gelmiştir. Mağaranın teşekkülünde tektonik de büyük bir rol oynamıştır ve mağara günümüz durumuna vakit ortamında ulaşmıştır. Bu bölümdeki çoğu mağara hem oluşum hem de yapı bakımından birbirlerine çok benzemektedirler. Yukarıda da bildirdiğimiz üzere Damlataş Mağarası ‘da bu bölümde yer alan ve biraz yürüyerek erişebileceğiniz bir mağaradır. Bölge, natural güzellikler yönünden son derece zengindir.


Mağaranın incelenerek meydana çıkartılması MTA (Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü) nın katkılarıyla 1986 senesinde olmuştur. Dim Mağarası, Mağtur A.Ş. doğrultusunda bir seneyi aşkın bir vakit içersinde mağara içi ve dışı inşaat, aydınlatma ile etraf planlama projelerinin uygulamalarının tamamlanmasıyla, Eylül 1998 senesinde Türkiye’ye kazandırılmıştır.

Toplam 410 metre olan Dim Mağarası’nın turizme açık bölümü 360 metre uzunluğunda olup yatay olarak 10-15 metre genişliğinde ve yüksekliğindedir. Mağara tam tamına 4 ana salon ve geçitlerden oluşmaktadır: Pamukkale Salonu, Org Salonu, Avizeli Salon, Göl Salonu. Bütün salonlar detaylı sarkıt, dikit, sütun, perde, makarna ve duvar oluşumları gibi damlataşlar ile doludur. Pamukkale Salonunda tespit edilen mağara gülleri ile Göl Salonunun sonucunda tespit edilen esrarengiz gölde tespit edilen Ana ve Çocuğu görülmeye değer çok farklı güzellikler sunmaktadır.

Mağaranın sene içersinde ısısı sabit olup, 18 c° dir. Günümüzde damlataş oluşumları yer yer devam etmektedir. Mağaranın sonucunda girişten 17 m daha derinde 200 m² su yüzeyi olan bir göl vardır. Mağara kent elektriği ile aydınlatılmakta olup, mümkün elektrik kesilmelerine karşı jeneratör takviyesi bulunmaktadır.

Dim Mağarasının içi kadar bulunduğu yer ve konumuda çok güzel manzaraya sahiptir. Mağaraya vardığınızda detaylı yüksekliklerde seyir terasları ve dürbün sizi bekliyor. Buradan hem Dim Çayı‘nın bulunduğu vadiyi hemde Alanya Kalesi‘ni kuşbakışı izlemek çok keyifli olacaktır.

Alanya Dim Mağarası Resimleri


Dim Mağarası’na Nasıl Gidilir ?