Kızılkule

Kızılkule

Alanya‘nın Kızılkule‘si 13. Yüzyılda Alanya Kalesi’ni deniz yönünden gelecek saldırılara karşı korumak amacıyla Selçuklu Sultanı I.Alaaddin Keykubat tarafından Ebu Ali Reha el Kettani’ye yaptırılmıştır. Alanya’nın tarihi simgelerinden biridir.

İnşaat esnasında belli bir yükseklikten sonra taş blokları kaldırmak güç bulunduğu amacıyla üst alanı pişmiş kırmızı tuğlalarla yapılmış ve bu amaçla Kızılkule ismini almıştır. Kule duvarlarında antik çağdan kalma mermer bloklar görülmektedir. Sekizgen sistemli ve her bir duvarı 12.5 metre genişliğinde olan kulenin yüksekliği 33 metre, çapı 29 metredir. İçinde zemin dahil beş kat vardır. Kulenin üzerine yüksek Aralıklı ve 85 basamaklı taş merdivenle çıkılır. Kulenin tepeden aldığı güneş ışığı birinci kata kadar ulaşır. Kulenin ortasında bir sarnıç bulunur.

Kulenin sağlamlığını yükseltmek amacıyla harcında yumurta akı kullanılmıştır. Kırmızı rengini veren ise dış yüzeyine sürülmüş olan yumurta sarısıdır.

Bir devre tedavülde olan 250.000 TL’lik banknotların arka yüzünde sarfedilen yapı, 1951-57 arasında restore edildikten sonra, 1979’da halka açıldı ve giriş katı, şehir müzesinin devamı niteliğinde Alanya Etnografya Müzesi olarak düzenlendi. Selçuklu sanatının eşi benzeri olmayan örneklerinden biri olan Kızıl Kule, Alanya Kalesi’ni tamamlayan planı ve ihtişamıyla Alanya’yı simgeleyen ve Anadolu’da türünün tek örneği olan muhteşem bir anıt

Müzekart geçerli olan Kızılkuleye giriş ücretlidir. Giriş katı ve 1. katı sergi salonu olarak kullanılmaktadır. Bütün katları gezilebilen kulenin en üst kat terasın görünümü çok güzeldir. Liman, tophane, tersane, surlar, mendirek, tersane plajını kuleden kuşbakışı seyredebilirsiniz. Binanın mimariside gezenleri ilaveten etkilemektedir. Alanya gezilerinde kesinlikle gezilip görülmesi gereken yerlerinden biridir.

Gezinizi ilk bahar dönemlerinde yaparsanız, Kızılkule’yi ve  Tersane‘yi  fotoğraf çekmenin doyumu bir başka olacaktır.


Alanya Kızılkule Resimleri


Kızılkule’ye Nasıl Gidilir?