Kleopatra Plajı

kleopatra plajı

Kleopatra Plajı Tarihi

Kleopatra plajı Alanya‘nın tarihi yarım adasının batısından Damlataş plajının bitimi ile derhal başlar ve 2 kilometrelik bir uzunluğuna sahiptir.

Kleopatra plajı ismini Milattan Önce: 69 – 30 yılları arasında yaşamış Antik Mısır’ın son Helenistik kraliçesi Kleopatra’dan almıştır. Efsaneye göre Roma generali Antony , Alanya ve çevresini Mısır kraliçesi Kleopatra’ya armağan ettiğinde , Kleopatra her gün kale yamacında banyo gerçekleştirme amacıyla Kleopatra plajına inermiş. Esasında , Kleopatra’nın yüzmek istediğinde kullandığı ve kaleden direk olarak plaja giden bir tüneli varmış. Mısır Kraliçesi Kleopatra Akdenizde çıktığı her sefer esnasında Alanya’ya uğramış ve bu plajda denize girermiş.


Kleopatra Plajı Nasıldır ?

Kleopatra plajının yumuşak kumlarının olması ve geniş bir kıyı alanından oluşması ve duru denizi ile 8- 10 metreye kadar sığ olması da en başlıca özelliklerinden biridir. Hem de mavi bayraklıdır. Denizde deniz gözlüğü kullanılarak bakıldığı zaman, deniz dibinin doğal güzelliklerini; zemin kumu, güneş ışıltıları ve balıklar çok net şekilde görülebilir.Sahili ise gerektiğince temizdir, ince kumu insanı resmen büyüler. Bunun amacıyla her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist Alanya’nın Kleopatra plajına akın etmektedir. 

Plaj halka ve turiste açıktır. Girişler ücretsizdir, fakat şezlong ve plaj şemsiyesi gibi malzemeler ücretlidir. Her 50 metrede olan kenar büfelerinde fast food tipinde yiyecekler, ve meşrubat ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bunların yanı sıra sahil boyunca tekne, paraşüt, jet ski, deniz bisikleti gibi aktivitelerdende yararlanabilirsiniz.


Kleopatra Plajı Resimleri


Kleopatra Plajı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Plaj, Antalya ilinin Alanya eyaletinde yer almaktadır.Hava yolu ile Antalya hava limanı ile Alanya merkez arası yalnızca 120 km’dir. Antalya hava limanından otobüs, taksi ya da birtakım uçak firmalarının servisleri ile buraya ulaşabilirsiniz. Ankara- Alanya arası 526 km, İstanbul-Alanya arası 804 km, İzmir-Alanya arası 590 km’dir.