Sapadere Kanyonu

sapadere-kanyonu

Alanya‘da bulunan Sapadere Kanyonu kent merkezine 44,1 km mesafede olup yolculuk aşağı yukarı 1 saat civarında sürmektedir. 

Sapadere Köyü‘nün yakınında bulunmakta olan Sapadere Kanyonu, 760 metre uzunluğunda olup aşağı yukarı 400 metre yüksekliğine sahiptir. Kanyon üstüne oluşturulan çelik yapımı desteklerle  bir yürüyüş yolu yapılmıştır.

Kanyonun ağzına, mesire yeri,kır gazinosu vb. inşa edilen yatırımlar ile kanyon görülmeye değer bir turizm yeri haline getirilmiştir.

Kanyonun başlangıcından yaklaşık 300 metre iç kısımda,görülmeye değer bir şelale ve bu şelalenin döküldüğü yerde ahşap ve çelik yapı malzemesi kullanılarak bir yer oluşturulmuştur, Çevreye zarar vermeyecek ve gerektiğinde kaldırılabilecek şekilde inşa edilmiş bir platform bulunmaktadır.

Burası Alanya’nın o bunaltıcı yaz sıcaklarından kurtulup bir nebze olsun serinlemek isteyenlerin uğrak yeri haline gelmiştir.

Sapadere Kanyonu görülmeye değer bir tabiat harikasıdır. Sapadere Kanyonu’na giderken Toroslar dağlarının tam merkezine seyahat ettiğiniz hissine kapılırsınız.  Buda yolculuğunuzu sıkıcı olmaktan çıkarmaktadır.

Sapadere Kanyonu’na ulaşım özel seyehat turları ve özel kişisel araçlarla sağlanabilmektedir. Tarifeli seferleri yoktur.


Sapadere Köyü

Sapadere kanyonun turizm sektörüne kazandırılmasından dolayıda köy halkı turizim gelirlerinden de az da olsa faydalanmaya başlamıştır.

Sapadere köyü dağınık bir yeleşime sahiptir diyebiliriz. Köy evleri; geniş ve büyük yeşil bahçeleri ve dinlendirici harika balkon manzaralarıyla yalın köy yaşamından örnekler sunar.


Sapadere Kanyonu Resimleri


Sapadere Kanyonu Nerede ve Nasıl Gidilir ?