Syedra Antik Kenti

syedra antik kenti

Syedra, Laertes Kentine yakın Alanya şehir merkezinden 20 kilometre mesafe kadar uzaklıkta Seki Köyü’nün sınırları içinde bulunmaktadır. Kente ulaşmak 1-2 kilometre kadar tırmanmanız gerekebilir. (Syedra Antik Kenti’ne gitmek isteyenler için önerimiz yanınıza su almayı unutmamanızdır). Tarihte Syedra, İmparator Tiberius döneminde Syedreon adıyla kendi sikkelerini bastırmasıyla başlamaktadır. Asar Tepesi üzerindendir ve denizden 350-400 metre kadar yüksekliğe kurulmuştur. Bu kentte milattan önce 7. yüzyıldan milattan sonra 13. yüzyıla kadar zaman sürecine ait izler bulunmaktadır.

Kentin tepesinden baktığınız zaman manzarası muazzamdır. Manzaradan Alanya Kalesi’ne kadar görmek mümkündür.

Antik Kentin batısında bulunmakta olan ve halen ayakta duran anıtsal bir kapıdan girilmektedir. Burada antik çağ zamanında inşa edilmiş, günümüzde halen kullanıma uygun kaynaklardan beslenen ve kentin su ihtiyaçlarını karşılayan sarnıçlar bulunmaktadır. Dinsel amaçlarla kullanılmış Vaftiz Mağarası olarak bilinen bu mağaranın içerisinde, kayaya oyulmuş fresko süslemeler bulunmaktadır. Syedra Antik Kenti’nin doğusunda ise görkemli bir hamam bulunmaktadır. Zeminine baktığımız zaman mozaik kalıntıları görülmektedir. 

Hamamın az batısında ise antik şehrin sütunlu caddesi gözükmektedir, Bunun yanında Roma döneminde yapılmış olan kentte göze çarpan önemli yapılar bulunmaktadır. Bunlar; tiyatro, dükkanlar ve evler, tapınak ve surlardır. Bunların yanında görebileceğiniz yaklaşık 10 metre genişliğinde ve 300 metre uzunluğuna sahip sütunlu bir cadde vardır ve Syedra Antik Kenti’ne girildiğinde ilk karşılaşacağınız şeylerden biridir.

Alanya Müze Müdürlüğü’nce yapılan kazılarda çok sayıda kalıntı bulunmuştur. Kent dönemine ait oyun ve yarışlarla ilgili bilgiler içeren yazıtın varlığı kente ayrı bir ihtişam katmıştır.

Kente giriş ücretsizdir.


Syedra Antik Kenti Resimleri


Syedra Antik Şehri Nerede ve Nasıl Gidilir?